недеља, 26. јун 2016.

Gladiolus hybridum

Gladiolus hybridum

Engleski naziv:
  • gladiola
Srpski naziv:
  • gladiola

Areal:
Evropa, Afrika, Azija
Opis:
Biljke se dela na niske (visine 50-70cm), srednje (120cm) i visoke (višlje od 120cm). Cvetovi mogu biti bele, roze, žute, crvene i ljubičaste boje. Vreme cvetanja zavisi od sorte, 60-120 dana nakon presđivanja. Cvetovi su bez mirisa. Podzemno stablo je krtolasta lukovica.
Razmnožavanje:
Može da se razmnožava semenom i vegetativnim putem. U praksi se koriste dva načina vegetativnog razmnožavanja:
1.     malim lukovicama "pilićima"
2.     krupnim lukovicama
Gladiola se razmnožava lukovicama, koje se sade u proeće ili kad počne leto. Lukovice ne treba saditi dok ne prodje opasnost od hladnoća i mrazeva. Pre nego što ih budete sadili u vrtu, najpre ih zasadite u saksije i to u februaru, ako želite da gladiole ranije počnu sa cvetanjem. Tek kasnije sledi sadnja u baštu. Lukovice treba da se sade u zemlju, okopanu na dubini od oko 30 cm. Obogatite zemljište fosfornim i kalijumovim djubrivom. Gladioli prija rastresito zemljište, dobre drenaže. Preporučuje se da zemlji dodate i malo stajskog gnojiva. Lukovice pospite pre sadnje sumpornim prahom da biste ih zaštitili od bolesti. Vreme sadnje  lukovica je u jesen. Napravite jame sa razmakom od oko 20 cm. Dubina treba da je od 5 do 10 cm. Stavite lukovicu u zemlju i prekrijte rastresitom zemljom. Kad se pojave izdanci i prvi listovi, prihranite biljku rastvorom osoke. Sa rastom biljke, prihranite je ureom. Kada svi cvetovi gladiole precvetaju, stablo isecite na oko 3 cm. od zemlje. Zatim, u oktobru, lukovice izvadite jer su osetljive na hladnoće zimi. Te izvađene lukovice su već iscrpljene, ali na njima ćete uočiti jednu ili viče novih manjih lukovica. Njih treba saditi da biste dobili novu biljku.  Cvetaće tek za godinu – dve. Biljka procveta za oko osam nedelja posle sadnje.
Te mlade nove lukovice odmah posle  vađenja treba  odvojiti i staviti na prohladno mesto. Rasporedite ih u tankom sloju i ostavite da se osuše. Dobro je umočiti ih u rastvor nekog zaštitnog preparata, koje će suzbiti crvenog pauka. Složite lukovice i ostavite na mestu sa temperaturom od 5 do 8°C, gde će mirovati do sledeće sadnje. Gladiola se može razmnožavati i semenom, ali sejanje prepustite stručnjacima jer seme gladiole je malo osetljivije i reč je o komplikovanijem postupku.
Supstrat:
Za dobar porast zahtevaju dobro obrađen, hranjljivo, i srednje suglinasto zemljište.
Svetlost:
Zahteva sunčana, od vetra zaštićene položaje, otvorene, ravne ili blago nagnute položaje.
Zalivanje:
Tokom vegetacije gladiole, neophodno je redovno zalivanje. Na 3 do 4 nedelje, obavezno je okopavanje i plevljenje korova.
Prihranjivanje:
Za vreme cvetanja treba dva puta mesečno dodavati tečno đubrivo.
Štetočine i bolesti:
Češće bolesti ove biljke su suva trulež lukovica i stabla. Usled veće količine padavina može se javiti pegavost biljke.
Savet:
Vrsta je neotporna na niske temperature. Zbog svoje lepote, ovo cveće jako je popularno kao rezani cvet u cvećarstvu, za dekoracije i bukete.



Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Phalaenopsis sp.

Phalaenopsis sp. Engleski naziv: Moth Orchid Srpski naziv: falenopsis Opis: Cvetanje traje dva do tri meseca. Raz...