уторак, 6. септембар 2016.

Codiaeum variegatum

Codiaeum variegatum

Syn. Croton variegatum

Engleski naziv:
  • Croton, Garden Croton, Variegated Laurel, Joseph’s Coat, Variegated Croton
Srpski naziv:
  • kroton, kaput Svetog Josipa
Areal:
Malezija, Australija i Polinezija
Opis:
Zimzeleni žbun, u enterijer visine do 2m. Danas ima nekoliko stotina varijeteta, a razlikuju se po obliku lista, mada svi imaju velike kožaste i sjajne listove. Neki su slični lovoru, dok neki oblikom više podsećaju na list hrasta. Svi imaju izrazite, žute rebraste šare, koje su međusobno spojene jarkim bojama. Listovi mogu biti različitih boja ali i oblika, na istoj biljci ne mogu se naći dva ista lista. Leti se razvija neupadljiv klas sitnih žutih cvetica, zvezdastog oblika, na dugim štapovima poput grozdova, ali samo na odrasloj biljci. Cvetovi su bez mirisa i veoma neugledni i jako se retko pojavlju na biljkama gajenim u zatvorenom prostoru. Treba ih skinuti po precvetavanju da ne bi trošile snagu biljci.
Razmnožavanje:
Za razmnožavanje koristimo vršne reznice duge bar 10cm i sa najmanje dva para listova. Reznica se odreže tik ispod donjih listova ukoso, odstrani se donji par listova i zabode u zemlju. Idealna temperatura zemljišta je oko 30°С, a vazduha oko 25°С. Pored temperature neophodna je i visoka vlažnost vazduha pa je dobro posudu sa reznicama pokriti staklenom posudom. Ovako smeštena uslovima reznica će pustiti koren za 3-4 nedelje, a najduže za dva meseca. 
Svetlost:
Da bi njeni dekorativni listovi zadržali vatromet boja mora stajati na veoma svetlom mestu, ali izbegavati podnevno sunce. Što je više svetla, to će šare na listovima biti izraženije.
Temperatra:
Leti biljka dobro podnosi temperaturi i do 27°С ali idealna temperatura za rast je oko 20°С, tokom zime ne sme pasti ispod 12°С
Zalivanje:
Leti zahteva dosta vode i dobro orošavanje. 
Treba voditi računa da je zemlja uvek vlažna, ali dobro drenirana. Zimi se ređe zaliva ali nikako se ne sme dozvoli da se zemlja osuši. 
Prihrajivanje:
Zaliva se i prehranjuje u toku vegetacije jednom nedeljno, sa dosta kalijuma koji doprinosi obojenosti listova.
Presađivanje:
Kada presađujejemo, najbolje je to obavitu u aprilu ili maju, nikako ga ne stavljajti u preveliku saksiju.
Orezivanje:
Kako bi biljka zadržala žbunast i zbijen oblik, u proleće je treba orezati. Mesto na kome je načinjen rez zaprašite drvenim ugljem da zaustavite isticanje mlečno-belog soka koji je otrovan. Tako orezana biljka poteraće nove mlade izbojke, a orezane grančice mogu poslužiti za razmnožavanje. 
Posebni zahtevi:
Kroton ne voli hladnoću i velike razlike u temperaturi, kao ni promajno mesto i suv vazduh. Veoma je osetljiv i na tvrdu i hladnu vodu. U ovim slučajevima može doći do odbacivanja listova. pH zemljišta od 6.1-6.5. Kao posledica suvog vazduha i nedovoljno vlage listovi mu klonu. Važi za osetljivu biljku, ali samo ako joj se ne obezbede odgovarajući uslovi. U protivnom joj opada lišće, napadaju je trips, štitaste vaši, grinje, crveni pauk, naročito ako je biljka izložena suvom vazduhu ili temperaturi ispod 18°С. Vrlo je osetljiv na "tvrdu" i hladnu vodu, na nagle temperaturne razlike, promaju, ali i promene intenziteta svetla. U svim ovim slučajevima dolazi do odbacivanja listova.

Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Phalaenopsis sp.

Phalaenopsis sp. Engleski naziv: Moth Orchid Srpski naziv: falenopsis Opis: Cvetanje traje dva do tri meseca. Raz...