Crassula ovata
Jade plant, Money plant
Srpski naziv:
Japansko drvo, drvo novca, krasula
Areal:
Južna Afrika
Opis:
Spada u sukulentne biljke (listovi su mesnati, skladište vodu). Može dostići visinu do 3m, mada su takvi primerci nešto ređi. Krasula cveta tokom zime, pa sve do proleća, sitnim belim cvetovima.
Razmnožavanje:
Postoji dva načina razmnožavanja. Prvi je da odrežete grančicu (5-15cm), ostavite da se rez zasuši 2-3 dana i potom je posadite u smešu zemlje i peska (50/50) ili čist pesak. Zalivanje na 3-4 dana. Bitno je da zemlja nije uvek natopljena jer će reznice istruliti. Trebaju biti u hladu. Reznice će pustiti koren za nepunih mesec dana, kada ih možete posaditi zasebno u kvalitetniju zemlju. Procenat ožiljenih reznica je skoro 100%. Drugi način je razmnožavanje iz lista. List jednostavno treba otkinuti i položiti na zemlju. Za nepunih mesec dana, list će pustiti korenčiće u delu gde je bio pričvršćen za granu. Prilikom kidanja lista, treba voditi računa da list bude ceo, odnosno odlomljen uz samo stablo. Ovim načinom razmožavanja dobijaju se mlade biljke, a procent je oko 50%. Stoga se preporučuje prva metoda.
Supstrat:
Zemlja u kojoj treba biti posađena je ista kao za kaktuse i ostale sukulente (40% peska, 20% šumskog humusa, 20% zemlje za cveće, a ostatak sitni šljunak, perlit, lomljena cigla).
Svetlost:
Nakon što prođu opasnosti od mrazeva, krasulu treba izneti u hladovinu, nikako na sunce. Iznošenjem na sunce, listovi će dobit opekotine što može uticati na dalji rast. Postepenim prilagođavanjem na direktnu sunčevu svetlost, nakon izvesnog vremena biljku možete izneti na direktno sunce.
Temperatura:
Temperatura tokom zimskog perioda ne sme padati ispod 0ºС, jer će biljka izmrznuti, već je idealna oko 10ºС.
Zalivanje:
Kao većina sukulenata, zahteva zimsko mirovanje (oktobar-april) kada biljku treba zalivati sa što manje vode, 1-2 puta tokom cele zime. Sa iznošenjem biljke povećava se i zalivanje. Svakako i tada treba voditi računa i biljku zaliti tek kada se zemlja skroz prosuši, odnosno listovi postanu mekani, jer u suprotnom može doći do opadanja listova ili truljenja korena.
Orezivanje:
Povremeno se može orezati kako bi dobili gušću i bujniju krošnju. Ne zahteva veliku saksiju, ali ukoliko joj obezbedimo veću saksiju uz dodatnu prihranu krasula će brže napredovati. Odrezane grančice se veoma lako zakorenjuju.
Нема коментара:
Постави коментар