недеља, 27. октобар 2019.

Begonia spp.

Begonije su izložene napadu nekoliko opasnih bolesti, a među njima najveći značaj imaju 
1. bakterijska lisna pegavost
2. siva plesan
3. pepelnica
4. trulež stabljike

1. Bakterijska lisna pegavost
Simptomi: bolest prouzrokuje vrsta Xanthomonas begonia. Prvi simptomi ispoljavaju se u vidu malih kružnih plikova, koji se pojavljuju na lišću. Ove pege se kasnije lako uočavaju, a kada se list okrene prema svetlosti one su skoro providne. Pege se postepeno šire i spajaju, dok na lišću ne formiraju velike površine mrtvog tkiva. Obično su ispunjene vodom, ali ponekad na suvim primercima mogu biti zapažene žute suve "oaze". Kao posledica bolesti lišće opada pre vremena. U nekim slučajevima bakterija može zahvatiti i stabljiku, što za posledicu ima izumiranje biljke.
Kontrola: potapanje lisnih reznica 5 minuta u bordovsku čorbu pre stavljanja u pesak. Kada se zakorene, preporučuje se tretiranje biljaka bakarnim fungicidima. Pri ovim radovima nije potrebno prskati lišće sa naličja. Ukoliko se simptomi jave kasnije, zaraženo lišće treba ukloniti i uništiti. Povoljni uslovi za ovu bolest su vlažno i toplo vreme. Efikasno zaustavljanje ove bolesti postiže se adevatnim rastojanjem između biljaka, regulisanjem temperature i vlage sa dobrim ventilacionim sistemom u staklarama.
2. siva plesan - Boptrytis propadanje i trulež stabljike
Simptomi: usled uticaja gljive Boptrytis cinerea dolazi do pojave sušenja listova, cvetova i stabljika napadnutih biljaka. Pod povoljnim uslovima zaraza se veoma brzo širi. Zaražen list dobija crnu boju. U završnoj fazi napadnuta biljka obično je prekivena sivom-smeđom plesni. Ozlede na stabljici su nepravilne, mrko-smeđe, vlažne i ponekad ulegle. Najčešće se javljaju na ili blizu osnove stabljike, ali se mogu raširiti i na određenoj distanci iznad površine. Nekroze na stabljici se prvo razvijaju na nodijama ili internodijama. Ponekad se ozlede spajaju i prstenuju stabljiku, usled čega se ona suši. U završnoj fazi bolesti sva unutrašnja tkiva su bolesna i stabljika na mestu ozlede puca. 
Kontrola: povremeno svo staro lišće, cveće kao i polomljene i obolele stabljike treba ukloniti i uništiti. U početnoj fazi bolesti, obolele delove treba ukloniti, a zatim stabljike isprskati nekim fungicidom. Takođe, biljke treba saditi na nešto većim razmacima da bi se obezbedila veća cirkulacija vazduha, a samim tim smanjila vlaga koja favorizuje ove bolesti.
3. pepelnica
Simptomi: uzrokuje gljica Erysiphe cichoracearum i Oidium begoniae. Na površini lišća, cveća i stabljika razvija se bele, epifitna micelija. Pri jačim zarazama crvenkaste obodne margine okružuju bele fleke.
Kontrola: bolest se razvija brže ako su vlažni uslovi. Pravilna ventilacija će znatno pomoći da se spreči pojava zaraze.
4. Pythium trulež krune i stabljike
Simptomi: uzrokuju gljive iz roda Pythium. Niži delovi stabljike menjaju boju, postaju meki i ispunjeni vodom. Peteljke na zaraženom lišću postaju mlitave i mrke, a liske su ispunjene vodom i labave. Zaraženo lišće otpada.
Kontrola: Korišćenje sterilizovanog zemljišta za sadnju, izbegavanje jakog zalivanja i držanje biljaka na dovoljnom rastojanju koje omogućava dobru cirkulaciju vazduha.
5. virusne bolesti
  • mozaik begonje - Simptomi: izaziva mozaik krastavca. Ispoljava se kao mozaične šare, žute prugaste pege, koncentrične prstenaste pege i linije. Usled nepravilnog porasta na površini liske nastaju talasasta udubljenja i po ovom simptmu bolest je dobila naziv "gubavost begonije"
  • bronzavost paradajzaSimptomi: mogu biti različiti, ali je karakteristična pegavost lišća. Izumiranje tkiva u ranim fazama dovodi do nepravilnog obrazvanja liski.
Osnovne mere u zaštiti begonija od virusa je korišćenje zdravog sadnog materijala, sprečavanje prenošenja virusa dodirom zaraženih biljaka, uništavanje ovih bijaka i suzbijanje vektora virusa.

Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Phalaenopsis sp.

Phalaenopsis sp. Engleski naziv: Moth Orchid Srpski naziv: falenopsis Opis: Cvetanje traje dva do tri meseca. Raz...