субота, 22. новембар 2014.

Hibiscus rosa sinensis



Hibiscus rosa sinensis

Engleski nanziv:
  • Rose mallow, chinese hibiscus, china rose, shoe flower
Srpski naziv:
  • Kineska ruža, hibiskus
Opis:
Obično se prodaje kada je visoka 30-38cm. U saksiji može da dostigne visinu 120-150cm. U toku jedne godine može da udvostruči visinu. Svaki cvet traje samo 36 sati. Cveta od maja do oktobra. Miris biljke nije jak.
Razmnožavanje: 
Vrši se reznicama koje se uzimaju u proleće da bi cvetale iste godine. Oživljavanje se vrši u ožilištu na temepraturi od 18ºС. Kod odraslih biljaka moguće je razmnožavanje položenicama.
Supstrat:
Koristi se zemljište iz bašte i humus sa tresetom.
Svetlost:
Potrebna joj je jaka svetlost, ali bez direktnog sunca, sredinom dana, između maja i septembra. Pogodna mesta su severni prozori enterijera. 
Temperatura:
Za vreme rasta ova vrsta traži temperaturu od 18-21ºС. Ako zimi temperatura padne ispod 10ºС, lišće će opstati. Najviša letnja temperatura može da iznosi 27ºС.
Zalivanje:
U doba intezivnog rasta zalivanje se vrši na svaka 3-4 dana, a to je period od aprila do oktobra. Zemlja ne sme biti prezasićena vodom jer korenje brzo truli. Zimi se zaliva samo jedanput nedeljno, naručito ako je temperatura niska, puštajući da se zemlja gotovo sasvim isuši po površini pre nego što je zalijemo.
Vlažnost vazduha:
Leti im je potrebno puno vlage, pa se orošavanje vrši svakodnevno, a pored orošavanje vrši se obilno kvašenje staklene bašte ili terase. Zimi se održava suvljom, ali u prostorijama sa centralnim grejanjem orošavanje se vrši svaki drugi dan. Prostorija u kojoj se nalaze mora biti provetrena.
Prihranjivanje:
U doba rasta biljke, od juna do avgusta, prihranjuje se na 15 dana tečnim đubrivom za cvetne biljke. U martu se može primeniti đubrivo za ruže u granulama.
Čišćenje:
Prskanje će održavati lišće čistim, a prašina se mora uklanjati pažljivo.
Presađivanje:
Najpovoljniji uslovi su u proleće, svake godine. Ako je saksija suviše velika može da se desi da hibiskus rađa samo listove bez cvetova.
Orezivanje:
Treba vršiti svakog proleća da bi biljka bila gusta i puna cvetnih pupoljaka.
Posebni zahtevi:
Leti joj je potrebno puno svežeg vazduha; treba izbegavati njeno postavljanje u prostorije sa plinskim dimom. Na temperaturi nižoj od 10ºС lišće žuti i otpada. Da bi se podstaklo cvetanje potrebno je orezivanje u martu, zadržavajući samo dva pupoljka u donjem delu svake grane. Jednostavno se gaji. Ne sme se previše zalivati.
Životni vek:
Pravilnim gajenjem traje 1-3 godine u kući. Na zastakljenoj terasi može da traje i do 10 godina. 
Štetočine i bolesti: 
Podložna je napadu biljnih vaši i crvenog pauka. Ako pupoljci otpadnu pre nego što se otvore, razlog je udar hladnog vazduha ili suviše velika vlažnost. 
Vrste i varijeteti:
  • Hibiscus schizopetalus - hibrid iz tropske Afrike, iz Kenije, sa cvetovima boje rubina i laticama u resama. Ima manje listove.
  • Hibiscus mutabilis - potiče iz Azije, ima debele, čvrste grane, pokrivene mekim dlakama. Listovi široki na dugim peteljkama i dugi do 20cm. Njegovi cvetovi su beli ili belo crveni, biljka poraste do 4m.
  • Hibiscus archeri - sa Karipskih ostrva, visine do 4m. Ima velike listove a cvetovi su mali i uvek crvene boje.
  • Hibiscus 'Weekend'
  • Hibiscus 'Moonlight' 
Biljke pratilice:
Pogoduju vrste koje po svojoj lisnoj strukturi lepo izgledaju kao pozadina prekrasnim cvetovima. Pogodni su filadendroni i zeleni zmajevci.
Savet:
Biljka sa dobrim apetitom, pa je potrebno da se u toku godine izvrši zamena zemlje do 3cm površine saksije sa mešavinom humusa i gnojiva na bazi razloženog stajskog đubriva i algi.






Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Phalaenopsis sp.

Phalaenopsis sp. Engleski naziv: Moth Orchid Srpski naziv: falenopsis Opis: Cvetanje traje dva do tri meseca. Raz...